Bylinná špirála postavte sa – skvelé obrázky a stavebné pokyny!
zobraziť
Záhrady sú obľúbeným zážitkom pre mnohých ľudí. Dalo by sa povedať, že záhrada dnes má veľký význam – ako miesto pokoja a pokoja, je tiež schopná ovplyvniť pohodu hostí. Je to tiež miesto, kde záhradníci zábavy môžu dať voľnú ruku svojej tvorivosti a predstavivosti. Ak hľadáte nové skvelé nápady na dizajn záhrady, odporúčame vám, aby ste sa pozreli na tento článok. Pretože vám tu ukážeme, ako by ste mohli postaviť bylinkovú špirálu sami. Nájdete tu tiež množstvo obrázkov a nápadov, z ktorých môžete inšpirovať.
Nie je bez dôvodov, že rastlinné špirály získali v poslednej dobe popularitu. Jednou z mnohých výhod takého bylinného slimáka je to, že môžete pestovať rôzne byliny s veľmi odlišnými požiadavkami na miesto týmto spôsobom. To vám napríklad umožňuje spojiť stredomorské rastliny, ako je rozmarín, ktorý uprednostňuje suchú pôdu, s inými rastlinami, ktoré potrebujú vlhkú pôdu (ako je mäta pieporná). Pri budovaní bylinnej špirály však treba zvážiť niektoré aspekty. Výber správneho miesta, napríklad, sa nesmie ignorovať. Naopak – odporúčame, aby ste pre tento účel zvolili plné slnko vo svojej vlastnej záhrade. Dôvodom je, že väčšina bylín potrebuje nielen viac svetla, ale aj veľa tepla. Preto by ste mali dať svojej bylinkovej špirále miesto svietené slnkom. Ak chcete pestovať rastlinný slimák s viacerými bylinami, rastlina, ktorú budujete, by nemala byť príliš malá, pretože rastliny potrebujú dostatok priestoru na to, aby sa dobre rozvíjali. To vedie k záveru, že veľkosť rastlinného slimáka závisí predovšetkým od počtu bylín. Bežná rastlinná špirála je približne 80 cm vysoká a zvyčajne sa vyznačuje priemerom troch metrov.
Ďalším krokom je vyriešiť plán bylinnej špirály. Celý proces môže byť zjednodušený pomocou reťazca a niekoľkých malých kolíkov na tento účel. Navrhujeme vám pozrieť sa na shell – jej tvar by mohol pomôcť. Takže budete mať nejaké presné predstavy o tom, ako má vyzerať váš systém. Majte na pamäti, že by sa mal otvoriť na juh. Pre malý rybník by ste mali kopať 40 cm hlboký otvor. Potom bylinkovú špirálu vytvorili kamene. Môžete napríklad použiť slín alebo prírodný kameň na stene rastliny. Odporúčame vám však, aby ste si prečítali náš článok o rastlinných kameňoch – mnohí používajú tieto sadiace stroje na hraničenie s malými záhradnými jazierkami alebo na stavbu bylinných špirál. A malý tip od nášho tímu odborníkov: ak ste postavili stenu bez malty, dáte celú rastlinnú špirálu prírodný a estetický vzhľad. Skutočne sa nedopustíte, ak by ste pripravovali otvorené kĺby s oreganom. Malé zvieratá by tiež mohli využiť to – napríklad steny steny by tiež mohli slúžiť ako prístrešky pre malé stvorenia (napríklad jašterice). Takže budete mať nielen veľmi pekné vyzerajúce, ale aj šetrné k životnému prostrediu záhradu. Ďalším krokom je vyplniť oblasť štrkom. Mali by ste tiež použiť kompost, piesok a záhradnú zem, aby ste vyhovovali potrebám rastlín, ktoré ste vybrali.
Potom by ste mali vytvoriť rybníček – tu sú aj niektoré aspekty, ktoré treba zvážiť. Pre pohodlie záhradníkov sú tu aj pripravené rybníky, ktoré je možné ľahko zakúpiť a umiestniť do otvoru bylinnej špirály – táto možnosť je vždy k dispozícii. Avšak ak máte pocit, že dokážete svoju kreativitu, môžete si vždy vytvoriť vlastný záhradný rybník – všetko, čo potrebujete, je rybník, ktorý chcete najskôr položiť. A potom okraje rybníkového plechu by mali byť laminované veľkými kameňmi. Teraz môžete naplniť svoj rybník vodou!
Navyše vám ponúkame niekoľko malých tipov, ktoré vám môžu pomôcť: odporúča sa pokryť oblasť pod rybníkovou výstelkou tenkou vrstvou piesku. Dôvodom je, že rybinová výstelka môže byť týmto spôsobom chránená proti rôznym škodám. V opačnom prípade existuje riziko, že budete čoskoro musieť kúpiť novú rybníkovú linku. Z tohto dôvodu môžete povedať, že ušetríte aj veľa peňazí jednoduchým sledovaním našich rád. Rovnako by bolo lepšie, keby rybník je trochu väčšie, pretože v takomto rybníku môže ľahko nastať ekologická rovnováha – voda je samočistiaci a nemal by sa čistiť filtre, čerpadlá a biochemické prostriedky. Ak sa rozhodnete rybať na rybníku, majte na pamäti, že rybníček by mal byť aspoň 1 metr hlboký – to je jediný spôsob, ako ryby budú mať šancu prežiť zimu. V tomto prípade, ale aj celá rastlinná špirála je väčšia.
Možno sa teraz pýtate, ako môžete vysadiť rastlinnú špirálu, ktorú ste už postavili? Tu vám ukážeme zoznam rôznych bylín, ktoré sú vhodné pre príslušné zóny bylinného slimáka.
- Horná zóna – je to v skutočnosti najsuššia zóna bylinnej špirály: tymian (Thymus vulgaris), Ysop (Hyssopus officinalis), Levanduľa (Lavandula angustifolia), Zimné slané (Satureja montana), Talianska strawflower (Helichrysum italicum), Marjoram (Origanum majorana) a rozmarínom (Rosmarinus officinalis)
- Stredná zóna – je mierne suchá a skôr čerstvá v porovnaní s hornou zónou: Kleine Wiesenknopf (Sanguisorba minor), Borage (Borago officinalis), Melissa (Melissa officinalis), Fenikel (Foeniculum vulgare), Rauke (Eruca sativa) a koriandra (Coriandrum sativum)
- Dolná zóna – V tejto čerstvej a vlhkej zóne sú vhodné tieto bylinky: Maggická bylina (Levisticum officinale), Bylinková bylina (Anethum graveolens), Tarragón (Artemisia dracunculus), Scarlet monarch (Monarda didyma), Bergminze (Calamintha grandiflora), Trávy (Allium schoenoprasum)
- pobrežné zóny – toto je vlastne pobrežná zóna rybníka bylinnej špirály, a preto je táto zóna tak mokrá a mokrá: Peppermint (Mentha piperita) a Real Watercress (Nasturtium officinale – bylinka používaná ako zelenina, ktorá môže plávať v rybníku)
Odporúčame však, aby ste svoj rastlinný slimák ihneď nepestovali, pretože pôda by mala byť najprv zhutnená. Bolo by lepšie, keby ste na tento účel čakali niekoľko dažďových spŕch. Majte na pamäti, že jari je naozaj najlepší čas na výsadbu – bylinných druhov z hornej zóny, napríklad, sú veľmi citlivé na chladenie a mrazenie, a preto by nemal byť vysadené po jeseni.
Ukážeme vám niektoré video tutoriály, ktoré vám môžu pomôcť veľa!
Tu vám ukážeme niektoré z našich skvelých nápadov na tému rastlinnej špirály, ktoré by ste mohli mať!
Bylinné slimáky sú nutnosťou v záhrade každého záhradníka
Výstavba a výsadba bylinkového slimáka
Malá rastlinná špirála – to vyzerá naozaj pekne, že?
Týmto spôsobom si každý z nás môže vytvoriť vlastnú bylinnú špirálu
Iná skvelá stavebná príručka, ktorá môže byť užitočná
Zostavte video tutorial na tému herbový slimák sami
S takou malou bylinkovou špirálou budete tiež mať možnosť skrášľovať vlastnú záhradu veľmi ľahko
Existuje veľa variantov a mali by ste mať jednoducho presné predstavy o tom, ako by mal vypadať váš bylinný slimák … Koľko bylín chcete rastú? Tu vám ukážeme mini bylinný slimák
Ďalšia malá herbová špirála s prírodnými kameňmi
Pozrite sa na tieto skvelé obrázky, z ktorých môžete čerpať inšpiráciu
Nechajte svoju predstavivosť bežať divoko
Ak si sám vytvoríte vlastnú rastlinnú špirálu, naozaj nebudete robiť chybu – týmto spôsobom budete mať šancu nielen ušetriť veľa peňazí, ale aj dokázať svoju vlastnú tvorivosť
Tu je jedna z našich obľúbených nápadov na dizajn záhrady – malú bylinkovú špirálu s mini rybníkom
Rôzne druhy bylín pre každú zónu bylinkového slimáka
Basil, šalvia, rozmarín, oregano, harmanček, ruža, pažítka – to sú len niektoré z druhov bylín, ktoré môžete pestovať
Rastl veľký bylinkový slimák
Stále niektoré veľmi pekné bylinné špirály, ktoré by ste sa mohli veľmi páčiť
Dúfame, že sme vám pomohli
Bavte sa!