Geleneksel Dövme: Geleneksel Dövmelerin Tarihi ve Sembolizmi

Geleneksel Dövme: Geleneksel Dövmelerin Tarihi ve Sembolizmi

Geleneksel dövme, serin vücut mücevherlerinden çok daha fazlasıdır. Bu yazıda en popüler Japonca, Çince, Yerli Amerikan ve Polinezya dövme tasarımlarının anlamları ve derin sembolizmi anlatılacak ve muhteşem hikayeleri hakkında ilginç bilgiler vereceğiz.

Geleneksel Dövme: Polinezya Dövme

dövme stilleri, samoan motifli kol dövmesi


Polinezyalı dövmeler soyut ve çok ayrıntılı tasarımlarıyla büyülüyor. Bu havalı dövmeler sadece çok güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda derin bir sembolik anlam taşırlar ve Polinezya kültüründe derin köklere sahiptirler. Şimdi size hikayenizi anlatayım. Tonga'da (Polinezya'da bir ada milleti), üçgenler, dalgalı çizgiler u.a. gibi birçok geometrik unsurla baştan aşağı savaşan savaşçılardı. dövmeli. Tonganlar için bu dövmeler hem sosyal hem de kültürel bir öneme sahipti ve böyle bir dövmeyi elde etmek büyük bir onurdu. Eski Samoa'da dövme, dini ritüellerin yanı sıra savaşta da önemli bir rol oynamıştır. Dövme sanatçısı toplumda özel bir pozisyon aldı. Genellikle arkadaşları ve akrabalarının katıldığı özel bir törenle altı ila sekiz kişilik gruplar yarattı. Dövme süreci çok acı vericiydi ve günlerce, haftalarca hatta aylarca sürebilirdi. Ama böyle bir dövme yaptırmış, toplumda büyük saygı duymuştur.

Geleneksel Polinezya dövme - dövme tekniği

Dövme anlamı, göğüste ve üst kolda siyah Samoalı dövme

Geleneksel Polinezya dövmeleri için özel, el yapımı bir alet kullanıldı. Kemik, kaplumbağa kabuğu veya tahta bir çubuk bağlı sedefli küçük bir pürüzlü taraktı. Tarak mürekkeple batırıldı ve istenen yere yerleştirildi. Bundan sonra, dövme sanatçısı tahta bir çubukla tarak atmaya başladı ve böylece mürekkep cilt altına sokuldu. Bu günümüzde halen Samoa'da kullanılan uzun ve karmaşık bir yöntem. Beceri babadan oğula geçirilir. Her genç dövme sanatçısının yıllık eğitimi vardır ve profesyonel olmak için günde birkaç saat çalışmalıdır. Günümüzde bu dövmeleri yapmak için modern dövme makineleri mevcut olsa da, birçok küçük ayrıntıdan dolayı Polinezya dövmesi olması acı verici.

Polinezya dövmeleri - sembolizm

Dövme anlamı, kolda siyah ve gri Samoan dövme

Polinezyalı dövmeler çeşitli soyut işaret ve şekiller içerir. Bunlar çoğunlukla Polinezya kültüründe önemli bir rol oynayan ve derin bir sembolik anlamı olan hayvanlar ve nesnelerdir:

 • güneş: Güneş, ihtişamı, rehberliği ve sonsuzluğu sembolize eder. Gündoğumu yeniden doğuşu temsil eder.
 • Tikis: Tikis, doğaüstü bir güce sahip ahşap veya taş figürlerdir. İlk adamın ilk adamı ya da yaratıcısını temsil edebilirsiniz.
 • Köpekbalığı dişleri: Köpekbalığı dişlerine Polinezya dilinde "niho mano" denir. Güç, zulüm, güç, uyum ve liderliği simgeliyorlar. Köpekbalığı dişleri en popüler Polinezya dövme motifleri arasındadır.
 • kaplumbağa: Kaplumbağa uzun ömür (sonsuzluk), yünlük, korku, aile ve uyum için duruyor.
 • Kaplumbağa kabuğu: Kaplumbağa ile aynı sembolizmi giyiyor. Tank, koruma ve aşinalık sembolüdür.
 • Okyanus dalgaları: Okyanus, ölümün ya da ötesinin dünyasının sembolüdür. Ek olarak, Polinezyalıların besin kaynağıdır ve doğurganlığı ve yaşamı temsil edebilir.
 • Kertenkele ya da gecko: Kertenkeleler Polinezya kültüründe kötülüğe ve hastalığa karşı koruma olarak kullanılır.
 • öncülük: Cesaret ve mücadeleyi sembolize ediyorlar.
 • Enata: "Enata" insanları ve tanrıları temsil eden bir semboldür. Bu sembollerin bir çemberi, bir aile, arkadaş veya silahlı kardeşler gibi bir grup insanı temsil eder.

Polinezya dövme tasarımları

dövme anlamı, Samoa güdü kol kolu ile dövme olan adam


Geleneksel Polinezyalı dövmeler kültürel geleneklere saygı gösterir. Her dövmenin, kullanılan motiflere bağlı olarak kendi sembolik anlamı vardır. Dövmenin vücut kısmı da burada önemli bir rol oynar. Üst kol veya omuz üzerindeki Polinezyalı dövme, örneğin, güç ve cesaret ile ilişkilidir. Önkollarda veya ellerde tutulduğunda, yaratıcılığı sembolize eder. Polinezyalı dövmeler genellikle siyah mürekkeple kaplanır. Ancak bazen, onlar da daha etkili hale getiren renkli motiflerle birleştirilir.

Geleneksel Dövme: Geleneksel Japon dövmeleri ve hikayeleri

Ald okul dövme, kollarında Japon dövmesi olan adam

Japon dövmelerinin uzun bir geleneği var ve anlamları zaman içinde önemli ölçüde değişti. Eskiden, sosyal statünün bir işareti, aynı zamanda koruma ve bağlılığın manevi simgeleriydi. Daha sonra, suçlular için bir ceza haline gelmiş ve Japon mafyasına bağlanmıştır. Yine de, bu gerçek sanat eserleri tüm dünyadaki insanları büyüledi ve çok popüler olmaya devam etti. Bugün, Japon dövmeleri en popüler dövme tasarımları arasındadır ve giderek daha fazla insan vücutlarını onunla dekore etmektedir. Şaşılacak bir şey yok - bu dövmeler parlak renkleri ve harika tasarımları nedeniyle çok güzel görünmekle kalmıyor, aynı zamanda derin bir sembolik.

Japon dövme motifleri ve anlamları

kolunda eski okul dövme, koi balık motifi ile Japon dövme

Geleneksel Japon dövmelerinde kullanılan bir dizi resim ve sembol vardır. Bu imgeler ve semboller farklı anlamlara sahiptir ve dövmeyi giyen kişinin özellikleri hakkında çok şey ortaya koymaktadır. İşte en popüler Japon dövme motiflerinden bazıları ve anlamları:

 • Koi balığı: Doğu folklorunda Koi balıkları güç ve cesaretle ilişkilidir. Aynı zamanda, bir kararlılık ve başarı ve mükemmellik arayışıdır.
 • Kaplan: Kaplan dövmeleri kötü ruhları ve şansa karşı gücü, gücü, cesareti ve korumayı sembolize eder. Bu havalı dövmelerin tarihçesi ve sembolizmiyle ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.
 • yılan: Hristiyanlıkta yılan, sembolik bir sembolizme sahipken, Japon kültüründe hastalık ve talihsizliğe karşı koruma anlamına gelir. Yılana atfedilen diğer özellikler, bilgelik ve değişimdir.
 • kafatası: Geleneksel olarak, Japon kültüründe bir kafatası dövmesi doğal yaşam döngüsünü temsil eder. Hayatı, ölümü ve değişimi simgeliyor.
 • Kiraz Çiçekleri: Kiraz çiçekleri Japon dövme sanatında çok popüler bir motif. Güzellik, saflık ve mutluluk ile ilişkilidirler.
 • Samuray:  Samuray, Japon geleneğinde önemli bir rol oynar. Samuray dövmelerinin büyüleyici tarihi hakkında her şey burada bulunabilir.
 • Su dalgaları: Su dalgaları güç ve yaşam için duruyor. Ayrıca yaşamın su gibi aktığı inancına da bağlılar.

Çin dövmeleri

erkekler için çince dövmeler, ejderha motifi ile dövme

Geleneksel dövmeler hakkında konuştuğumuzda, sadece Çin dövmelerini atlayamayız. Çin dövme sanatı dünyanın en eskilerinden biridir ve belgelenecek ilklerden biridir. Güney Song Hanedanlığı'nın Çin General Yue Fei'si hakkında bir efsane var. Kuzey düşmanlarına karşı verilen bir savaş sırasında, kendisine bağlı olan mareşal marşal, rakiplere koştu. Bir protesto olarak Yue Fei eve döndü. Annesi çok kızgındı ve ülkesine hizmet etmek onun görevi olduğunu söyledi. Ona her zaman bu görevi hatırlatmak için, şu sözleriyle dövdü: "Ülkesine azami sadakatle hizmet et." O günden itibaren Yue Fei görevini sevinçle yerine getirdi ve Çin'in en ünlü generallerinden biri oldu.

En popüler Çin dövme motiflerinin sembolizmi

erkekler için çin dövmeler, çiçeklerle birlikte buda dövme

En popüler Çin dövme motifleri ve sembolizmleri:

 • Ejderha: Ejderha Çin folklorunda özel bir rol oynar ve bu yüzden genellikle dövme motifi olarak seçilmiştir. Geleneksel Çin dövme sanatında, ejderha güç, zulüm ve zenginlik temsil eder. Genellikle bilgelik ile ilişkilidir.
 • Buda: Buda, Çin'in en önemli dini olan Budizmin kurucusu olarak kabul edilir. Bir Buda dövmesi genellikle dini bir amaca hizmet eder ve huzur ve dinginlik ile ilişkilidir. Buda motifleriyle dövmeler sıklıkla Lotus motifleriyle bir araya getirilir. Bunun nedeni, nilüfer Budizm'de merkezi bir sembol.
 • Phoenix: Belki de Zümrüdüanka'nın hikayesini zaten biliyorsunuz - hayatının sonunda yanan ve daha sonra küllerden çıkan bir kuş. Bu hikaye Doğu kültürlerinde de popüler. Bu yüzden bir anka kuşu dövmesi yeniden doğuş, zafer ve ateş anlamına gelir.
 • Erik çiçeği: Erik çiçeği Çin kültüründe bir başka önemli sembol. Erik çiçeği motiflerinin dövmesi, yaşamın, erdemin, cesaretin yanı sıra baharın ve yenilenmenin zaferini temsil eder.
 • Foo Köpek: Foo Köpekler (Çinli şanslı köpekler), amacı negatif enerjilere karşı korumak olan efsanevi, aslan gibi varlıklardır. Onlar şans, koruma ve güç sembolüdür.

Hint Dövmeleri - Tarih

siyah ve gri önkol dövme, Hint totem ile dövme

İnsanların vücutlarını dövme ile süslediği en ünlü insanlardan biri, Kızılderililerdir. Yıllar önce, çoğunlukla dinsel ve ruhsal bir amaca hizmet eden çeşitli semboller ve objeler dövme yaptılar. Pek çok yerli halk, dövmelerin onlara doğaüstü güç ve güç (zihinsel ve fiziksel) vereceğini düşündüler. Diğerleri ise hayvan motifleriyle kazınmış dövmeleri vardı, çünkü dövme kullananın, her bir hayvanın kendine özgü özelliklerinin üstesinden geldiğine inanıyorlardı. Kızılderililerin dövmeleri de bir cesaret sembolü idi. Kızılderililer bir savaş kazandıktan sonra, kahramanlar kahramanlıklarını gösteren özel dövmeler yaptılar. Kadının soktuğu dövmeler, onların güzelliğini vurgulamak için çok farklı bir amaca sahipti.

Hint dövme motifleri ve anlamları

dövme motifleri erkekler, Hint headdress kolu üst kolu ile kafatası

En popüler Hint dövme motifleri arasında çeşitli hayvanlar, kuşlar ve sürüngenlerin yanı sıra bazı spesifik soyut işaretler ve semboller vardır:

 • ok: Ok, savaş ve avcılıkta silah olarak kullanılan Kızılderililer için çok önemli bir araçtı. Ok, bir koruma, özgürlük ve zafer sembolüdür.
 • Bear: Kızılderililer ayıyı, inanılmaz bir güç ve güçle karakterize edilen özel bir hayvan olarak gördüler. Bu nedenle ayı motifi ile dövme, güç, kuvvet, cesaret ve doğa ile derin bir bağlantı anlamına gelir.
 • Crow: Karga, Yerli Amerikan kültüründe önemli bir rol oynayan başka bir hayvandır. Bazı yerli halklar, kalabalığın konuşma yeteneğine sahip olduğuna ve bu yüzden bilgelikle ilişkilendirildiğine inanıyordu.
 • Adler: Kartallar çok yüksek uçabilen kuşlardır. Kızılderililer için, Yaratıcı'nın habercileri olarak kabul edilirler - başka hiçbir hayvan, Yaratan'a kartal kadar yakın değildir. Bir kartal dövmesi bu nedenle cesaret ve bilgelik anlamına gelir.
 • Tüy: Tüylü dövme, onurla ilişkilendirilir ve kullanıcılarını yaratıcısına bağlamayı amaçlar.

Geleneksel Japon dövmeleri

Bütün kol üzerinde siyah ve gri eski okul dövme, kol dövmesi

kolundaki geleneksel dövme, renkli çiçekli büyük dövmeler

renkli japon dövmeleri, samuray motifli kol dövmesi

Koi balık motifi ile geleneksel dövme

balık motifi, japon dövmesi ile üst kolunda geleneksel dövme

Bütün kol üzerinde geleneksel dövme, balık ve çiçekler ile Japonca dövme renkli

büyük portakal balık ile geleneksel dövme, japon güdü ile dövme

kolunda geleneksel dövme, kafatası motifi ve kiraz çiçekleri ile dövme

tüm kol üzerinde renkli japon dövmeler, samuray dövme

renkli Japon dövmeleri, çiçeklerin altında büyük dövme

kolunda geleneksel dövme, balık motifi ve kiraz çiçekleri ile kol dövmesi

Siyah ve gri üst kolunda samuray dövmesi

Siyah ve gri üst kolda geleneksel dövme, samuray dövme

Japon dövmeleri, siyah ve gri dövme, geyşa dövmesi

Japon dövmeleri, Japon motifleri ile renkli kol dövmeli adam

Kadınlar için Japon dövmeleri, büyük çiçekler ile renkli dövme

Kadınlar için Japon dövmeleri, üst kolunda büyük geyşa dövmesi

Siyah ve gri Japon dövmeleri, tüm kolda geyşa dövmesi

Japon dövmeleri, kiraz çiçeği ile birlikte kaplan motifli dövme

Geleneksel Polinezya dövmeleri

dövme anlamı, üstte büyük samoan dövme olan adam

dövme anlamı, bacak üzerinde geometrik figürler ile Samoalı dövme

Dövme anlamı, siyah ve kırmızı Samoalı dövme

Geometrik figürler ile büyük dövme ile dövme anlam adam

dövme anlamı, bacak üzerinde samoan dövme olan adam

Koldaki Samoalı motiflerle dövme anlamı, büyük dövme

Bacak üzerinde Samoalı dövme

dövme stilleri, bacak üzerinde samoan dövme, erkekler için dövmeler

dövme stilleri, geometrik figürler ile dövme adam

dövme stilleri, geometrik figürlü erkekler için dövmeler

dövme stilleri, onun üst kolunda siyah ve gri dövmeli adam

dövme stilleri, üst kol ve göğüste siyah dövmeli adam

Polinik dövmeler erkekliği vurgular 

dövme stilleri, üst kol dövme, kolda samoan dövme

dövme stilleri, siyah tişört ve üst kol dövmesi olan adam

dövme stilleri, siyah ve gri büyük dövme olan adam

dövme stilleri, bacak sokması üzerine Samoalı dövme yapalım

Geleneksel Dövme: Geleneksel Çin Dövmeleri

Erkekler için Çince dövmeler, ejderha motifi ile kol dövmesi olan adam

Erkekler için Çin dövmeleri, Çin motifleri ile büyük renkli dövme

erkekler için çin dövmeleri, lotus ve çin binaları ile birlikte Buda dövme

erkekler için çin dövmeler, çin motifleri ile büyük dövme

Buda motifi ile geleneksel dövme

Çin dövmeleri, lotus ve yaprakları ile Buda dövme

erkekler için çin dövmeler, çin bina, kol dövme

Çin dövmeleri, buda motifi ile siyah ve gri dövme

Üst koldaki çin dövmeleri, pamela motifli büyük dövme

erkekler için çince dövmeler, ejderha motifi ile kara dövme dövmesi

Ejderha dövmesi bütün sırtında

dövme motifleri erkekler, arkadaki büyük dövme, ejderha dövmesi

Erkekler için Çince dövmeler, tavus kuşu çiçekleri ve su dalgaları ile koi balık dövme

önkol dövme, pembe lotus ile birlikte Buda dövme

Önkol dövme, harf ve kırmızı lotus ile Buda dövme

üst kol dövme, ejderha motifi ile siyah ve gri dövme

Çin dövmeleri, Çin harfleri ve anlamları

arkadaki neo geleneksel dövme, erik çiçeği motifi ile renkli dövme olan kadın

Geleneksel Kızılderili dövmeleri

neo geleneksel dövme kolunda, tüylü Hint headdress kadınla

dövme motifleri erkekler, Hint totemler, tilki, baykuş ve geyik ile dövme

dövme motifleri erkekler, kurt kafası ile birlikte Hint headdress kadınla

dövme motifleri erkekler, kolundaki Hint headdress kafatası

dövme motifleri erkekler, bacaklar dövme, Hint motifleri ile dövme

dövme motifleri erkekler, bacak üzerinde Hint motifi ile dövme

Hint headdress dövme motifleri erkek, kafatası ve kadın

Önkol üzerinde kartal motifi ile geleneksel dövme

koltukaltı dövme, kol üzerinde renkli kartal dövmesi

Vücut tarafında neo geleneksel dövme, Hint totemleri

Kızılderili motifleri, Kızılderili totemleri ile koltukaltı dövmesi

dövme motifleri erkekler, meme üzerinde Hint headdress ile aslan başı

Bacak üzerinde neo geleneksel dövme, mor tüyler ve inciler ile rüya yakalayıcı

siyah ve gri, koltukaltı dövme çiçekler ve tüyler ile rüya yakalayıcı

Üst kol üzerinde neo geleneksel dövme, Hint headdress kadınla

dövme motifleri erkekler, kolundaki renkli dövme olan adam

üst kol dövme, Hint headdress ile kadın seks

Baykuş motifi ile birlikte Dreamcatcher dövme

kolunu dövme, kolundaki baykuş ile rüya yakalayıcı

dövme motifleri erkekler, koldaki Hint motifleri ile dövme

Hint motifleri ile neo geleneksel dövme, totemler ile dövme

üst kol dövme, aslan, ayı ve baykuş ile renkli dövme

dövme motifleri erkekler, bacak üzerinde renkli dövme olan adam

koltuk altı dövme, mavi tüyler ve inciler ile rüya yakalayıcı

siyah ve gri, koltukaltı dövme pusula ve tüyler ile rüya yakalayıcı

Bacak üzerinde geleneksel dövme

Bacaklarda neo geleneksel dövme, Amerikan yerlilerinin totemleriyle dövme

koltukaltı dövme, siyah ve gri koldaki rüya yakalayıcı

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (3 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

68 + = 78

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map