Zámok Neuschwanstein: živá rozprávka
zobraziť
Zamerajte sa na južné Nemecko. Tu je kráľovstvo podivného panovníka. Je to o bláznivom kráľovi a jeho rozprávke v tom Zámok Neuschwanstein.
Neuschwansteinský hrad je najznámejším a rozšíril ho Ludwig II (raz nazývaný “bláznivý Ludwig”). Nachádza sa v Bavorských Alpách. Začiatok stavby bol postavený v roku 1869, ale jeho koniec nebol dosiahnuteľný – kvôli smrti Ludwiga v roku 1886. Neuschwansteinský hrad je stelesnením romantizmu 19. storočia. Je to rozprávková napodobenina stredovekého hradu a možno to vyvoláva taký pocit, pretože veže a jeho poloha.
Na rozdiel od ostatných hradov Ludvíka II sa nachádzajú vnútorné vodovodné potrubia, teplá voda a automatické samočistiace toalety. V niektorej z izieb bolo možné vidieť prvý telefón v Nemecku, ktorý vynašiel Simens. Všetky izby sú bohato zdobené a trónová izba je plná byzantskej architektonickej bohatosti. Jednou z najatraktívnejších miestností je jaskyňa s umelo vytvorenou jaskyňou s kvapľami a vodopádom, ktorá bola postavená ako dekorácia opery “Tannhäuser” od Wagnera.
Keď bol Louis šestnásť, jeho osud bol určený špeciálnou udalosťou. Dňa 2. februára 1861 bol prítomný v diele “Lohengrin” od Richarda Wagnera. Táto hudba ho otriasla, pretože v ňom rozpoznal zrodenie jeho romantických snov. Od toho dňa sa stal vášnivým obdivovateľom Wagnera. Keď Ludwig vstúpil na trón, jeho prvým velením bolo nájsť Wagnera a pozvať ho do Mníchova. Stretli sa prvýkrát 4. mája 1864 a ich stretnutie sa naozaj ukázalo ako kľúčové pre ich život. Vo večerných hodinách Wagner poslal svojmu priateľovi (doktorovi Willeovi) list, ktorý prečítal: “Ľutujeme, on (kráľ) je taký jasný, taký veľkorysý, tak emotívny a náladový a obávam sa, že jeho život v tomto krutý svet by mohol zmiznúť ako späť v piesku … “
Neuschwansteinský hrad je známy pre turistov, pretože hrad je modelovaný vo filme Disneyho “The Sleeping Beauty” ako tento.
Jedného dňa v zime v roku 1930 bol americký džentlmen s hustými kvetmi na podivnej misii v južnom Bavorsku. Európa bola pred vojnou, ale to s ňou nemalo nič spoločné. Jeho meno bolo Walter “Walt” Disney. Rovnako ako žiadna iná budova, hrad Neuschwanstein prebudil v ňom detský pocit a v ostatných, ktorí ho raz videli. Pocit, ktorý pochádza z príbehov statočných rytierov a panien, ktorí sú v úzkom. Akonáhle je tu blízko, Wolt Disney vytiahol zámok do svojho notebooku. Neskôr sa stal symbolom svojej spoločnosti. K dispozícii je kópia hradu dnes od Paríža po Hon Kong a to je Disneyland.
Ale skutočný kráľ, ktorý postavil tento hrad, mal oveľa pozoruhodnejší príbeh na rozdiel od akéhokoľvek Disneyho filmu. “Bláznivý” kráľ Ľudovít II. Bol osamelý snov, ktorý žil vo svojom neskutočnom svete. On nebol ani na pokraji bankrotu kvôli výstavbe niekoľkých hradov. Brilantne av menšej miere Ludwig mal byť konfrontovaný s nemeckými stereotypmi o účelnosti, serióznosti a finančnej zodpovednosti.
Ludwig postavil veľa hradov, ale zámok Neuschwanstein nie je ako ostatné. Je to dizajn stredovekého domu a dizajn je z mýtu svätého grálu. On robí zvláštny dojem na turistov. Sprievodcovia hovoria, že ktokoľvek odcudzil kľúče. Keď prišla noc, vyliezol na lešenie, ale alarmový systém sa pripojil. Keď začal od zamestnancov, požiadal ich o publikum s kráľom. “Celý hrad sme neprešetrili, ale od Schutzkammernov vieme, že hrad Neuschwanstein má temnú a nie tak romantickú stránku,” vysvetľuje jeden z vodcov.
Je to veľkolepé, neskutočné miesto, ale aj jeden z paradoxov – mozaika predstavuje Krista na oblohe, ale iná – škriabajúca aligátora … Kedysi tu sú obrazy niektorých rytierov atď.
Dlhá chodba vedie k trónovej izbe – kráľovskému sídlu v srdci zámku. Všade sú veľké arkády a oblúky ozdobené zlatými maľovanými listami, křišťálovými lustrmi a stropmi, ktoré vyzerajú ako obloha. Je to priestor úžasnej plytvania. Mramorové schodisko vedie na námestie, ktoré malo prispôsobiť Louisovi – nikdy neskončený trón. V zadnej časti izby je obraz vítězného svätého Juraja av jeho ľavom rohu je štvrtý hrad plánovaný kráľom.
Mnohé pôvodné nápady pre hrad Neuschwanstein však nie sú realizované: vodopády prechádzajúce po hlavnom schodisku a tie najlepšie z nich – parný stroj vo forme zlatého páv, ktorý preletie po celej provincii na oblohe. Pre Ludwiga nasledovníkov je hrad Neuschweinstein realizáciou mimoriadnej fantázie kráľa, ale jeho opozícii nie je nič iné ako prejavom ošklivého vkusu a neuveriteľného extrému.
Stavba hradu Neuschwanstein
Hrad Neuschwanstein z vonku
Na nádvorí zámku Neuschwanstein
Hrad Neuschwanstein zvnútra
Trónová miestnosť na zámku Neuschwanstein
Sála speváka na zámku Neuschwanstein
Kuchyňa na zámku Neuschwanstein
Spálňa
Ostatné izby na zámku Neuschwanstein
Šatňa
Štúdia
Obývacia izba
Jedáleň
Dom kaplnky
Vestibul
Chodby
Jaskyňa a zimná záhrada
Ale aké je to skutočne dráma zámku Neuschwanstein? Má výhľad na jazero Alpsee, kde sa Ludwig naučil plávať a nachádza sa v blízkosti zámku Hohenschwangau, ktorý rozšíril jeho otec. Na brehoch jazera sa nachádzajú vysoké borovice, nad ktorými stúpajú hory.
Ludwig II bol nájdený mŕtvy v jazere Starnberg 13. júna 1886. Bol len štyridsať rokov. Dôvod jeho smrti je stále tajomstvom, ale bol veľmi priaznivý pre mnohých ľudí v Bavorsku. Ludwig premárnil veľa peňazí na budovanie hradov, ale je stále obľúbený u ľudí v Nemecku kvôli jeho príspevku ku kultúre štátu.